Sochy mýtických postav

v areálu zámku v Blansku

 

 

     Několik litinových kopií antických soch najdeme na nádvoří a v parku blanenského zámku a několik dalších v interiérech muzea, které zde sídlí. Všechny zde vyobrazené sochy byly vyrobeny ve druhé polovině 19. století v Železárnách Blansko. Fotografování tmavých soch na světlém pozadí se mi příliš nedaří, a tak jsem bral tyto stránky spíše jako pozvánku k prohlídce soch skutečných.

     Zdá se však, že sochy z parku brzy zmizí. Díky vandalismu (viz dále) budou přemístěny do expozic blanenského muzea.

 

  

 

 

    Socha bohyně krásy a lásky Afrodíté (Venuše) stojí kousek před vchodem do zámku. Výjimečně připojuji i pohled zezadu, neboť Afrodítě říkali staří Řekové i kallipygos - s krásným zadkem.

 

 

    Bůh vína Dionýsos (Bakchos) se svým průvodcem satyrem (faunem) v zámeckém parku. 

 

 

    Mladý satyr (faun) se zvířecí kůží v zámeckém parku. A ještě jeden pohled zezadu. I když se o satyrům neříká "ti s krásným zadkem".

     Na tuto sochu se již pravděpodobně nepodíváte. O Vánocích 2007 ji zničil neznámý vandal.

 

 

 

    Egyptská bohyně Isis, jejíž kult přišel do Řecka a hlavně do Říma až v hellénistickém období. Isis chovající malého Hóra se někdy nedá odlišit od Marie chovající malého Ježíška. Je to archetypální obraz matky chovající dítě. Jedním z atributů bohyně Isis častém na jejich antických sochách je tzv. Isidin uzel na "šatech" pod prsy. Tato litinová socha bohyně Isis je stejně jako všechny další umístěna na nádvoří zámku.

 

 

    Dívka nesoucí nádobu. Na této soše se podílel známý blanenský sochař - modelář Pavel Veverka (1826-1899). V katalogu je psáno "podle antického vzoru", ale zdá se mi, že autor poněkud zeštíhlil pas. Nakonec si to porovnejte s výše zobrazenou Afrodítou.

 

 

    Dívka s hydrií. Hydrie je nádoba na donášení vody. I tato socha pochází podle popisky z dílny Pavla Veverky.

 

 

    Podobná dívka s hydrií, tentokrát jako součást kašny uprostřed nádvoří blanenského zámku. 

 

Hlavní menu