Knihy k inspiraci

    Na otázku, zda existuje kromě antických autorů a učebnic mytologie a jungiánské psychologie něco k přečtení v češtině. Uvedené knihy doporučuji číst v následujícím pořadí:

     

    Agapi Stassinopoulos,  Zamilovaní bohové a bohyně,  Pragma 2007

    Knížka zaměřená především na vztahy antických archetypů, nicméně zde najdete portréty sedmi bohyň a osmi bohů a charakteristiky jejich vzájemných vztahů se spoustou příkladů. Součástí knížky je i jednoduchý (a proto méně přesný) test, který vám umožní identifikovat dominantní božstva stejného pohlaví, která se nejvíce projevují ve vaší duši. Problém je zde ten, že pokud ženu vede dominantní mužský archetyp, bývá vytestován jako Athéna či Artemis, což je zcela zavádějící.

    Autorka používá trošku jiný jazyk, než ten, se kterým jste se setkali na těchto stránkách. Takže napíše-li autorka že "žena Artemis může mírnit svou ... povahu tím, že přijme svoje vlastnosti Demétér", znamená to v mé řeči, že žena s dominantní Artemis může mírnit svou povahu tím, že posílí roli Démétér ve své duši.


    Edward F. Edinger, Věčná dramata, T. Janečka 2007

    Autor je jungiánským analytikem a z tohoto pohledu se dívá na tuto problematiku. Pokládá si otázku, co je to vlastně mytologie, charakterizuje olympská božstva a rozepisuje se o cestě hrdiny. Zde se rozcházíme, autor bere hrdinu jako personifikaci nutkání k individuaci, já na cestu hrdiny pohlížím jako na budování středu mentálního vědomí, které předchází individuaci.


    Juliet Sharman-Burke, Mytický tarot, Synergie 2000

    Božské archetypy jsou zde naraženy na kopyto tarotu, ale i tak se zde dozvíte spoustu zajímavých informací.


    Kathleen Burt, Archytypy zvěrokruhu, Fontána 2006

    Božské archetypy jsou zde naraženy na kopyto znamení zvěrokruhu, dozvíte se zde též spoustu zajímavého, ale tuto knihu čtěte až naposledy. Autorka používá obraty jako "trpaslík Héfaistos", ačkoliv v praxi je tento archetyp vším možným, jen ne trpaslíkem. Mohla by vás přivést "na scestí".