Seberozvoj

Návštěvní kniha 

Hlavní stránka

20.10.2015


 

 


  Je-li Slunce mého života zakryto temnými mraky, nemá smysl si namlouvat, že některé mraky jsou krásné a prospěšné. Nemá smysl je čistit či nějak prosvětlovat. Nemá ani smysl schovávat hlavu do písku, abychom ty mraky neviděli. Nemá dokonce smysl vytvářet teorie o mracích a jejich vztazích. Je třeba ty mraky trpělivě odstraňovat.

   "Pověz mi živote, proč jsi tak složitý, je to tvá podstata či věno lidí?"

 

   Tuto otázku jsem si kladl již na gymnáziu. Ale odpověď přišla až za nějaký ten rok. Znenadání jsem (kromě jiného) pochopil, že život je ve své podstatě jednoduchý a že tu složitost do něj vložili lidé. Ale jak z toho ven? A odpověď přišla za čas též: "Svět jako takový moc nezměníš, ale můžeš hodně změnit své prožívání situací, do kterých se dostáváš. A změníš-li své prožívání, zareaguje na to i tvé okolí"

 

   A tak jsem dumal, četl a inspiroval se u těch, u kterých jsem měl dojem, že svým životem proplouvají lehce. Nebo alespoň lehčeji než já. A samozřejmě zkoušel jsem, zda to bude i mně fungovat. Většinou mi ty odkoukané metody fungovaly, jen tu a tam ne. Takže když by mi dnes někdo položíl otázku, co má dělat, aby jeho Slunce života nebylo zastíněno tolika mraky, tj. aby v jeho životě nebylo tolik psychického utrpení, nechal bych jej přečíst si toto:

 

Příběh mistra   I objevil se jednou v kraji mistr. Narodil se kdesi v horách, vyučil se v nížině na průmyslovce a později jak dospěl, pracoval na železnici. Tento mistr měl však i jiné znalosti od jiných učitelů, než těch státních. Měl přístup i k jiným informacím, něž k těm, co jsou zapsány v knihách. A tak se stal časem moudrým a silným. Lidé tuto jeho moudrost viděli a přicházeli k němu o radu.

 

Seberozvoj, můj příběh  V předchozím příspěvku mistr říká: "Úkol, který jste si vybrali pro tento život, je cesta k vašemu štěstí." A každý z nás se určitě zeptá, jak to udělat, aby náš život byl příjemnější a spokojenější. Podobně i já.

 

Uvědomování   Proč se zabývat duchovnem nebo nějakým systémem seberozvoje, když většině z nás až tak nic moc nechybí. Jasně, jsme sice často nespokojeni, občas řešíme nějaké problémy, občas se nám přihodí nějaká svízelná situace, tu a tam nám není fyzicky dobře, občas jsme nemocní. Ale takový je přece normální lidský život. Anebo ne?

 

Mantrování trochu jinak  Co je to mantra, vysvětlím svými slovy: Mantra je slabika, slovo či věta, jejímž opakováním vyvoláme určité účinky. Pozitivní naladění, uklidnění emocí, klid v mysli, očišťují, chrání a pomáhají nám také k dosažení nesobeckých cílů.  

 

Metoda EFT   Stalo se to někdy v roce 2006, kdy jsem na internetu narazil na informaci EFT (Emotional Freedom Techniques neboli techniky emoční svobody, na stránkách Sindy Katayama. Byl zde (a stále je) nabízen manuálek ke stažení.

 

Co s autopilotem?  Svého životního "autopilota" všichni známe. Řídí v běžném provozu mnoho našich životních funkcí a tím uvolňuje naši mysl a pozornost pro jiné činnosti. Dýchá za nás, řídí naši chůzi, dává do pusy sousta, žvýká a polyká. Jede na kole nebo dokonce řídí auto.